mmm

Home

 


Section Officers 1956 to 2008

YEAR

CHAIR

VICE CHAIR

SECRETARY

TREASURER

ALTERNATE

1956

F. Sanborn

B. Sheller

P. Meixner

L. Scotti

F. Bressel

1957

B. Bingham

J. Robinson

B. Lilley

P. Meixner

F. Sanborn

1958

C. Miller

B. Sanders

C. Parsons

B. Lilley

J. Robinson

1959

B. Sanders

T. Amneus

M. Eide

C. Parsons

C. Miller

1960

J. Keating

F. Sanborn

B. Sanders

G. Shinno

L. Kolbig

1961

G. Shinno

L. Kolbig

J. Keating

T. Amneus

B. Bingham

1962

M. Brubacher

G. Stephenson

G. Shinno

L. Kolbig

J. Robinson

1963

T. Maier

B. Lilley

D. Evans

B. Bingham

T. Amneus

1964

J. Robinson

F. Sanborn

B. Lilley

M. Brubacher

G. Shinno

1965

A. Erb

G. MacLeod

A. Smatko

E. Siegal

S. Ossofsky

1966

R. Jali

D. Scruggs

K. McNutt

G. Stephenson

G. Shinno

1967

S. Davis

R. Jali

B. Hunt

T. Maier

L. Kolbig

1968

J. Thornton

J. Robinson

D. Sykes

B. Bingham

J. Keating

1969

B. Hunt

D. Sykes

R. Jones

R. Jali

R. Beach

1970

D. Sykes

R. Jones

F. Hoeptner

B. Mason

E. Schumacher

1971

B. Mason

F. Hoeptner

H, Ory

R. Beach

I. Lieberman

1972

H. Ory

A. Fowler

B. Magnuson

P. Lipsohn

R. Magnuson

1973

P. Lipsohn

A. DeGoede

D. Dee

R. Jones

A. Fowler

1974

D. Dee

D. Mantle

W.T. Russell

G. Toby

R. Jones

1975

D. Mantle

G. Toby

T. Cardina/C. Ranschau

D. McRuer

W.T. Russell

1976

D. McRuer

C. Ranschau

R.J. Secor/T. Pinson

B. Shultz

M. Omberg

1977

W.T. Russell

M. Brandsma

T. Pinson

C. Ranschau

B. Schultz/ M. Muell

1978

G. Toby

R. Jones

G. Mauk

M. Omberg

B. Hicks

1979

B. Hicks

G. Mauk

J. Hellman

T. Pinson

B. Bradley

1980

G. Mauk

B. Bradley

H. McFadden

P. Holleman

D. Van Dalsem

1981

B. Bradley

P. Holleman

J. Murphy

B. Emerick

M. McMannes

1982

P. Holleman

J. Murphy

N. Gordon

R. Bartell

B. Emerick

1983

J. Murphy

N. Gordon

K. Sullivan

M. Valkass

D. Dykeman

1984

N. Gordon

D. Dykeman

M.S. Miller

R. Danta

M. Valkass

1985

D. Dykeman

M. Valkass

R. Hudson

V. Weldon

M.S. Miller

1986

M.S. Miller

R. Hudson

V. Weldon

H. McFadden

L. Machleder

1987

R. Jones

R. R. McDonald

M. Valkass

V. Grasso

A. Conrad

1988

M. Valkass

B. Oliver

R. Armentrout

A. Conrad

V. Grasso

1989

B. Oliver

Tina Bowman

V. Grasso

R. Armentrout

M Gonzales

1990

V. Grasso

B. Oliver

K. Leonard

M. Gonzales

G. Breakwell

1991

B. Oliver

K. Leonard

B. Wyka

L. Tidball

M. Gonzales

1992

D. Petzold

B. Sumner

B. Wyka

L. Tidball

M. Gonzales

1993

L. Tidball

D. Petzold

B. Cohen

P. Kline

B. Hoffman

1994

B. Cohen

L. Tidball

D. Richter

P. Kline

B. Tidball

1995

D. Richter

W. Norman

M. Roach

P. Kline

B. Tidball

1996

B. Tidball

D. Richter

W. Norman

H. Freimanis

P. Kline

1997

Tina Bowman

Barbara Tidball

Dan Richter

Matthias Selke

Patty Kline

1998

R. J. Secor

Patty Kline

Scott Sullivan

Tina Bowman

Keith Martin

1999

Patty Kline

Tim Keenan

Matt Richardson

Scott Sullivan

Keith Martin

2000

Keith Martin

Ron Hudson

Scott Sullivan

Paul Graff

Matt Richardson

2001

Erik Siering

Ron Hudson

Matthew Richardson

Maria Roa

Matthias Selke

2002

Erik Siering

Asher Waxman

Matthew Richardson /Joe Wankum

Maria Roa

Joe Wankum/Gary Schenk

2003

Joe Wankum

Beth Epstein

Gary Schenk

Henry Arnebold

Patty Rambert

2004

Patty Rambert

Reiner Stenzel

Gary Schenk

Henry Arnebold

Mike Dillenback

2005

Patty Rambert

Reiner Stenzel

Gary Schenk

Henry Arnebold

George Wysup

2006

Gary Schenk

Reiner Stenzel

Mary Jo Dungfelder

Henry Arnebold

Darrick Danta

2007

Darrick Danta

Stepanie Gylden

Alex Amies

Henry Arnebold

Bob Beach

2008

Virgil Popescu

Kathy Rich

Darrick Danta

Henry Arnebold

Dave Endres

2009

2010

 

 

 

 

 

Return to About SPS page

Sierra Club

Angeles Chapter

Desert Peaks

Lower Peaks

Hundred Peaks

Ski Mountaineers

Sierra Peaks Section, Angeles Chapter, Sierra Club
© Copyright 1998-2008 - All Rights Reserved

Updated: July 26, 2008